Szukaj na tym blogu

czwartek, 7 lipca 2016

Tematyka konferencjiSamobójstwo jest siódmą pod względem częstości przyczyną zgonów. Każdego roku ponad milion osób na świecie i ponad 100 tysięcy w samej Europie odbiera sobie życie. Szacuje się jednak, że  czarna liczba samobójstw nieujawniona w oficjalnych statystykach  jest nawet dwadzieścia razy większa.  Z roku na rok liczba zamachów samobójczych wzrasta lub utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. Samobójstwa dotykają osób w różnym wieku , choć najwyższy wskaźnik notuje się wśród młodzieży i osób do 40 roku życia. W ostatnich latach w Polsce znacząco wzrosła liczba zamachów samobójczych wśród osób 50+. W kontekście  samobójstw dzieci i młodzieży należy szczególnie zaznaczyć, że samobójstwo  w grupie osób do 19 roku życia jest drugą przyczyną zgonów młodych ludzi. Samobójstwo jest jak kamień rzucony w wodę.
           
Zjawisko samobójstw jest wieloaspektowym i interdyscyplinarnym zagadnieniem wzbudzającym zainteresowanie wielu dziedzin naukowych. Uwarunkowane różnymi czynnikami: psychologicznymi, społecznymi, zdrowotnymi, ekonomicznymi i kulturowymi przybiera wiele form wyrazu. Nieustannie wzbudzając pytanie, dlaczego?
           
Celem organizowanej Konferencji jest spotkanie przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych zajmujących się zjawiskiem samobójstw w jego szerokim zakresie. W aspekcie teoretycznym ma ona na celu umożliwić głębsze i szersze poznanie podejmowanej problematyki. Natomiast w obszarze praktycznym jej celem będzie poznanie metod pracy z osobami, rodzinami i pracownikami administracji rządowej ale i organizacji pozarządowych dotkniętych zjawiskiem samobójstw zarówno w sposób bezpośredni jak i pośredni oraz wypracowanie nowych możliwości i form pomocy tym osobom. Zamierzeniem organizatorów konferencji jest wieloaspektowe i interdyscyplinarne podejście do podejmowanego zagadnienia oraz wypracowanie teoretycznego i praktycznego podłoża dalszych działań w kontekście szeroko rozumianej profilaktyki i konsekwencji zachowań suicydalnych.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy i ważny temat konferencji. Jeżeli szukalibyście lokalu na konferencję, zapraszamy http://bankietyikonferencje.pl/

    OdpowiedzUsuń